Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi, czyli podziałanie 6.5 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Od 30 września do 29 października 2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy dla rolników, którzy przekażą swoje gospodarstwo rolne innemu rolnikowi. Wnioski należy składać osobiście lub poprzez upoważnioną osobę w Powiatowym Biurze ARiMR. Wniosek można wysłać także listem poleconym. Biuro powinno być właściwe ze względu na położenie gospodarstwa rolnego. Wykaz biur powiatowych jest dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakładce „oddziały regionalne ARIMR” . Na stronie internetowej dostępny jest formularz wniosku do wypełnienia.
Pomoc w ramach tego poddziałania może być przyznana osobie, która spełni odpowiednie wymagania czyli:
· jest osobą pełnoletnią i jako rolnik wpisaną do ewidencji producentów,
· jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
· jest uczestnikiem systemu dla małych gospodarstw, który jest częścią płatności bezpośrednich,
· przekaże w sposób trwały (umową sprzedaży lub darowizny – zawartą w formie aktu notarialnego) całe gospodarstwo rolne (w tym również zwierzęta) innemu rolnikowi. Rolnik, któremu zostanie przekazane gospodarstwo rolne musi zobowiązać się do tego, że przez okres 5 lat od daty przekazania gospodarstwa rolnego będzie prowadził działalność rolną w gospodarstwie powiększonym o przekazaną mu powierzchnię,
· rolnik, który przekaże gospodarstwo rolne zobowiązuje się do tego, iż przez okres kolejnych pięciu lat od daty przekazania gospodarstwa innemu rolnikowi nie będzie prowadził działalności rolniczej i nie będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
Pomoc przyznawana będzie według kolejności ustalonej na podstawie punktów. Minimalna ilość punktów, które uprawniają do przyznania pomocy to 2 pkt.
Pod uwagę przy punktacji brane są odpowiednio:
– powierzchnia gospodarstwa, którą rolnik przekazuje:
a) gospodarstwa do 3 ha daje 1 pkt.
b) gospodarstwa 3 -6 ha daje 3 pkt.
c) gospodarstwa powyżej 6 ha otrzymają 5 pkt.
– powierzchnia gospodarstwa rolnego przejmującego rolnika:
a) gospodarstwo do 5 ha daje 3 pkt.
b) gospodarstwo 5 – 10 ha daje 2 pkt.
c) gospodarstwo powyżej 10 ha daje 1 pkt.
· Wiek przejmującego rolnika. Jeżeli przejmujący ma nie więcej niż 40 lat i jest ubezpieczony w pełnym zakresie jako rolnik przyznawane są 3 pkt.
W celu uzyskania pomocy powierzchnia gospodarstwa rolnego po przejęciu gruntów musi być równa co najmniej średniej wielkości gospodarstwa rolnego w kraju tj. 10, 95 ha.
Jeśli średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie jest mniejsza niż powierzchnia krajowa takie gospodarstwo musi osiągnąć minimalnie wielkość wojewódzką. Do województw o mniejszej powierzchni rolnej niż krajowa zaliczają się:
· lubelskie – 7, 93 ha
· łódzkie – 7, 92 ha
· małopolskie – 4, 13 ha
· mazowieckie – 8, 75 ha
· podkarpackie – 4, 9 ha
· śląskie – 8, 02 ha
· świętokrzyskie 5, 82 ha
Wysokość pomocy jaką rolnik może otrzymać to 120% rocznej płatności, do której się kwalifikuje.
Premia zostanie naliczona od dnia przekazania gospodarstwa do dnia 31 grudnia 2020 roku i jest wypłacana jednorazowo. Rolnicy, którzy przekażą gospodarstwo rolne w 2019 roku dostaną dwukrotność 120 % płatności. Natomiast rolnicy, którzy przekażą gospodarstwo rolne w 2020 roku jednokrotność 120% płatności. Płatność zostanie rozliczona w ciągu 90 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku.